جالب ترین وبلاگ پارسی

علمی -موفقیت-مثبت اندیشی-اطلاعات عمومی

قلب -مروری بر سکته قلبی
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/۱۱   کلمات کلیدی: مثبت اندیشی ،زندگی ،علمی ،سلامت

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت  نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل،شیوع ،و عوامل خطر 
  بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ،تشکیل می شود.پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را ،که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.
   لخته درون  رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.
  گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.
  تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.
  عوامل خطر برای بیماری عروق کرونرو حمله قلبی شامل:


سیگار
               فشار خون بالا
               چربی زیاد رژیم غذایی
               کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (�کلسترول بد�) بالا و HDL (�کلسترول خوب�)پایین
               بیماری قند خون
               جنس مذکر
               سن
               وراثت

 

  بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.
  عوامل خطر جدید تری برای بیماری عروق کرونر در چند سال گذشته مشخص شده اند.این عوامل شامل هموسیستئین بالا ،CRP (C-reactive protein)،و سطح فیبرینوژن است. هموسیستئین یک اسید آمینه است. CRP با واکنشهای التهابی مرتبط است،و فیبرینوژن یک جزء سیستم انعقادی خون است. هموسیستئین بالا با مشتقات اسید فولیک قابل درمان است.تحقیقات همچنان در مورد ارزش عملی این فاکتورهای جدید ادامه دارد.
  حملات قلبی مسئول ۱ از هر ۵ مرگ می باشد.این بیماری یک علت عمده مرگ ناگهانی در بالغین است.
 

علائم  
  درد سینه پشت جناق(استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است،ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(بنام �حملۀ قلبی خاموش�).اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندانها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
  درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود،در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.
  درد ممکن است شدید و زیاد یا خفیف و نامشخص باشد.درد به صورتهای زیر احساس می شود:
 

               حالت فشاری یا چیز سنگین
               نوار محکم دور سینه
               �یک فیل روی سینه [ شما] نشسته است�
               حالت سوء هاضمه

  سایر علائم که ممکن است به تنهایی یا همراه درد سینه باشند عبارتند از:

               نفس تنگی
               سرفه
               احساس سبکی سر-سرگیجه
               غش کردن
               تهوع یا استفراغ
               تعریق،که ممکن است شدید باشد
               احساس  �نزدیک شدن به مرگ�
               اضطراب

نشانه ها و آزمایشات    
  در حین یک آزمایش بالینی ،پزشک معمولاً متوجه پالس سریع می شود.فشار خون  ممکن است طبیعی  ،بالا  یا پایین باشد.در زمان سمع قفسه سینه با گوشی پزشکی،پزشک ممکن است کراکل های ریوی،سوفل قلبی ،یا سایر صداهای غیر طبیعی را بشنود.
  تستهای زیر می توانند حمله قلبی و میزان صدمه قلبی را نشان دهند:

               تست نوار قلب(ECG)� یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
               اکو کاردیوگرافی
               آنژیوگرافی قلب
               ونتریکولوگرافی هسته ای

  تستهای زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:

               تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
               CPK و CPK-MB
               میوگلوبین سرم

 

درمان
 
  حمله قلبی یک اورژانس پزشکی است!بستری و احتمالاً مراقبتهای ویژه مورد نیاز است.پایش مداوم نوار قلب سریعاًآغاز می شود،زیرا آریتمی های کشنده (ضربانات نامنظم قلبی) مهمترین علت مرگ در چند ساعت اول پس از حمله قلبی هستند.
 

  اهداف درمان شامل توقف پیشرفت حمله قلبی ،کاهش بار قلب و پیشگیری از عوارض می باشد .
  داروها و مایعات مستقیماً از راه یک کاتتر داخل وریدی به درون یک سیاهرگ تزریق می شوند.وسایل پایش متعددی ممکن است لازم باشد.یک سوند ادراری برای پایش دقیق وضع مایعات گذاشته می شود.
  معمولاً اکسیژن تجویز می شود،حتی اگر اکسیژن خون طبیعی باشد.این امر اکسیژن کافی در اختیار بافتهای بدن می گذارد و کار قلب را کم میکند.
 
داروهای ضد درد

  نیترو گلیسرین  وریدی یا سایر داروها برای کنترل درد و کاهش نیازقلب به اکسیژن بکار می روند.مورفین و داروهای مشابه ضد دردهای قوی هستند که ممکن است برای یک حمله قلبی تجویز شوند.

داروهای ضد انعقادی

  اگر EKG ثبت شده حین درد قلبی بصورت�بالا رفتن قطعه ST � باشد،داروهای ترومبولیتیک(داروهای حل کننده لخته) در عرض ۱۲ ساعت پس از شروع درد سینه ممکن است شروع شوند.این  درمان ترومبولیتیک در ابتدا به صورت تزریق آرام استرپتوکیناز یا فعال کنندۀ پلاسمینوژن بافتی شروع و با تزریق وریدی هپارین دنبال می شود.
  درمان با هپارین به منظور پیشگیری از تشکیل لخته های جدید،برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت ادامه می یابد.علاوه بر این وارفارین (کومادین )که خوراکی مصرف می شود ،ممکن است جهت پیشگیری از تشکیل لخته های بیشتر تجویز شود.
  درمان  ترومبولیتیک برای بیمارانی که دارای خصوصیات زیر باشند مناسب نیست:

               خونریزیهای داخل سر مثل خونریزی داخل جمجمه ای
               اشکالات مغزی مثل تومورها یا ناهنجاریهای رگهای خونی
               سکته مغزی در ۳ ماه گذشته(یا احتمالاً بیشتر)
               ضربه مغزی در ۳ ماه گذشته

  علاوه بر این،درمان ترومبولیتیک در افرادی که شرایط زیر را داشته باشند بسیار خطرناک است:

               پرفشاری خون شدید
               جراحی  عمده یا تصادف شدید در ۳ هفته گذشته
               خونریزی داخلی در ۲-۴ هفته اخیر
               بیماری زخم پپتیک

  این درمان در خانمهای حامله و افرادی که داروهای ضد انعقادی مثل کومادین مصرف می کنند بسیار خطرناک است.
  مصرف داروهای ترومبولیتیک ممکن است با خونریزی شدید همراه شود.پزشکتان می تواند در انتخاب درمان مناسب به شما کمک کند.
  اساس معالجه یک حمله قلبی درمان ضد پلاکتی است.این درمان می تواند از تجمع پلاکتها در محل آسیب وارده به دیواره رگ خونی � مثل پارگی در پلاک آترواسکلروزی� جلوگیری کند.تجمع پلاکتی و انباشته شدن آنها اولین پدیده ای است که منجر به تشکیل لخته می شود.یک داروی ضد پلاکتی پر مصرف آسپرین است.دو داروی ضد پلاکتی مهم دیگر تیکلوپیدین(تیکلید) و کلوپیدوگرل(پلاویکس)هستند.

سایر داروها

�      مسدود کننده های بتا(مثل متوپرولول،آتنولول و پروپرانولول)به منظور کاهش بار قلب و پایین آوردن فشار خون استفاده می شوند.
�      مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتنسین(مانند رامیپریل،لیزینوپریل،انالاپریل، یا کاپتوپریل) برای پیشگیری از نارسایی قلب و کاهش فشار خون مصرف می شوند.

جراحی و سایر اقدامات

  آنژیوپلاستی اورژانس کرونر ممکن است برای باز کردن شریانهای کرونر مسدود لازم باشد.این روش درمانی را می توان بجای درمان ترومبولیتیک استفاده کرد؛یا در بیمارانی که داروهای ترومبولیتیک نباید استفاده شوند  ممکن است بکار رود.وسیله ای بنام استنت اغلب حین آنژیوپلاستی داخل شریان گذاشته می شود.این امر برای اطمینان بیشتر است که شریان کرونری تازه باز شدۀ بعد از جراحی همچنان باز بماند.پیوند بای‌پس عروق کرونری بصورت اورژانس ممکن است در برخی بیماران نیاز باشد.
  شواهد اخیر حاکی از آن است که استفاده از آنژیوپلاستی و استنت گذاری می تواند اولین قدم درمانی برای باز کردن شریان قلبی مسدود باشد، به شرطی که این روش در زمان مشخص در مرکز مجهز صورت گیرد.اگر این روش در دسترس نباشد،استفاده از درمان ترومبولیتیک پیشنهاد می شود.

پیش آگهی

  پی آمد بیماری بسته به وسعت و حجم بافت آسیب دیده متفاوت است.پی آمد بیماری در صورت آسیب به سیستم هدایت الکتریکی قلب (سیستم الکتریکی که انقباض قلب را کنترل می کنند) وخیم خواهد بود.
  تقریباًیک سوم موارد منجر به مرگ می شود.اگر بیمار ۲ ساعت پس از حمله زنده بماند،احتمال زنده ماندن زیاد است،ولی ممکن است با عوارض همراه باشد.
  بیماران بدون عارضه ممکن است کامل خوب شوند؛حملات قلبی لزوماً فرد را زمین گیر نمی کند.معمولاً فرد به تدریج فعالیتهای طبیعی و روزمره،از جمله فعالیت جنسی را بدست می آورد.

عوارض 
   
 آریتمی ها مثل تاکی کاردی بطنی،فیبریلاسیون بطنی، بلاک قلبی

               نارسایی احتقانی قلب
               شوک کاردیوژنیک
               گسترش انفارکتوس:گسترش مقدار بافت قلبی آسیب دیده
               پریکاردیت(التهاب پرده اطراف قلب)
               آمبولی ریوی(لخته خون در ریه ها)
               عوارض درمان (برای مثال،داروهای ترومبولیتیک شانس خونریزی را زیاد می کنند.)

تماس با پزشک  
  در صورتیکه درد سینه فشاری یا سایر علائم دال بر حمله قلبی بوجود آید با شماره اورژانس منطقه خود(مثل ۱۱۵)تماس بگیرید

پیشگیری  
  برای پیشگیری از حمله قلبی

فشار خونتان را کنترل کنید
      سطح کلسترول تام را کنترل کنید.جهت کنترل سطح کلسترول ،پزشکتان ممکن است دارویی از خانواده استاتین ها تجویز کند(آتورواستاتین،سیمواستاتین).
               اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید.
              غذای کم چربی حاوی میوه و سبزیجات فراوان و فاقد روغن حیوانی مصرف کنید.
               بیماری قند را کنترل کنید.
               اگر چاق هستید وزنتان را کم کنید.
      روزانه یا چند بار در هفته پیاده روی یا سایر ورزشهایی که کارآیی قلب را بهبود می بخشد انجام دهید.(ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.)
 

  اگر دارای یک یا چند فاکتورخطر بیماریهای قلبی هستید ،با پزشکتان در مورد تجویز آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی تماس بگیرید.
  بعد از یک حمله قلبی ، پیگیری بیمار برای کاهش خطر بروز یک حمله دیگر ضروری است.اغلب یک برنامه بازتوانی قلبی برای بازگشت به زندگی روزمره توصیه می شود.برنامه ورزش،تغذیه، و داروها را مطابق تجویز پزشکتان ادامه دهید.

*****************************************

آشنایی با علائم سکته قلبی

در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می‌شود ، درد ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.
 

مهر: سن مرگ و میر ناشی از سکته قلبی در کشور به زیر ۵۰ سال رسیده و این در حالی است که از نظر پزشکی مرگ و میر ناشی از سکته قلبی در سنین زیر ۵۵ و ۵۰ سال مرگ ناگهانی تلقی می‌شود.
رئیس چهارمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق خاورمیانه با هشدار نسبت به این مساله ادامه می‌دهد: متاسفانه سن بروز سکته‌های قلبی در ایران و خاورمیانه طی یک‌دهه اخیر بشدت در حال کاهش است که این مرگ و میر در آقایان بیشتر رخ می‌دهد.

دکتر محمدجواد زیبایی می‌گوید: بیش از ۵۰ درصد مرگ و میرها در این منطقه ناشی از بیماری‌های عروق کرونر است و حدود ۷۰ درصد هزینه‌های بهداشتی و درمان کشورهای خاورمیانه صرف بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات قلب و عروق شیراز از ریزفاکتورهایی همچون فشار خون، دیابت، قند خون و� به عنوان علت‌های اصلی بروز سکته قلبی در افراد نام می‌برد و ادامه می‌دهد: عدم تحرک و غذاهای چرب به همراه مصرف سیگار و الکل و استرس‌ها از عوامل اصلی بروز بیماری‌های عروق کرونر است.

او به ارزان بودن هزینه درمان بیماری‌های قلبی در ایران و مراجعه بیمارانی از کشورهای عرب منطقه به شیراز و تهران برای جراحی قلب اشاره و اظهار می‌کند: هزینه آنژیوگرافی بدون بیمه در کشور حدود ۷۰۰ هزار تومان، عمل آنزیوپلاستی رگ حدود ۲٫۵ میلیون تومان و جراحی قلب بین ۷‌تا ۸ میلیون تومان است که این هزینه‌ها در سایر کشورها ۲ تا ۳ برابر ایران است.

زیبایی از آلودگی هوا به عنوان عامل تسریع در سکته‌های قلبی نام می‌برد و می‌گوید: گرفتگی عروق تا ۷۰ درصد بدون علامت است که وقتی فرد در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد، این وضعیت به ۹۰ تا ۱۰۰ درصد می‌رسد و منجر به سکته قلبی می‌شود.

علائم سکته قلبی

یکی از علائم سکته قلبی شروع درد قفسه سینه است که این درد قفسه سینه می‌تواند متنوع باشد و گاه به شکل درد زیر جناق سینه یا ریشه گردن و دست‌ها بویژه دست چپ و گاهی همزمان در هر دو دست و کتف و شانه بروز می‌کند.

در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می‌شود ، درد ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.

این دردها معمولا با سایر علائمی همچون تعریق شدید و احساس سردی در تمام نقاط بدن که ناشی از تحریک قوه سمپاتیک است ، همراه می‌باشد. در این موارد همچنین افراد دچار احساس ترس، نگرانی و بی‌قراری، تپش قلب و افت فشار خون و گاه نیز افزایش فشار خون می‌شوند.

متاسفانه در بعضی افراد همچون دیابتی‌ها، سالمندان، افرادی که دارای سابقه طولانی مدت فشار خون هستند، افرادی که اعتیاد شدید دارند، خانم‌های خیلی چاق و سیگاری‌های حرفه‌ای درد ناشی از سکته احساس نمی‌شود.

بزرگ‌ترین خطر بی‌توجهی به سکته قلبی و علائم آن، مرگ است و در غیر این صورت فرد دچار نارسایی قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم نارسایی قلبی همچون ورم پا و تندی ضربان قلب در هنگام فعالیت و استراحت می‌شود.

اغلب موارد علائم این سکته‌ها با بیماری گاستریت یا التهاب معده اشتباه گرفته می‌شود که این امر بسیار خطرناک است زیرا در این موارد این علائم نشان‌دهنده سکته قلبی است که بیمار بلافاصله باید به مرکز درمانی مراجعه کرده تا منطقه سکته رد شود.

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد می‌گوید: عرق‌های سرد مداوم، حالت تهوع شدید و بویژه درد شدید معده از علائم اصلی سکته‌های خفیف قلبی بویژه سکته‌هایی است که در بخش تحتانی قلب رخ می‌دهد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به ایسنا می‌گوید: بویژه در افرادی که مبتلا به دیابت هستند سکته‌های سطح تحتانی قلب شایع‌تر است که در اغلب موارد درد ناشی از این سکته‌ها در معده بروز می‌کند.

به گفته وی، گاستریت یا التهاب معده اکثر اوقات با درد در ناحیه معده بروز می‌کند، اما نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است لزوم عدم مصرف دارو بدون تجویز پزشک است زیرا ممکن است دردی که در معده بروز کرده ناشی از سکته بوده نه گاستریت در نتیجه عوارض سکته قلبی در این موارد افزایش می‌یابد.

دکتر دریانی ادامه می‌دهد: افرادی که دچار سکته قلبی شده‌اند الزامی است، علاوه بر پزشک متخصص قلب همواره تحت نظر متخصص گوارش و کبد هم قرار داشته باشند تا از ایجاد ناهنجاری‌های گوارشی بویژه زخم و درد معده، التهاب معده و هرگونه اختلال در کار معده در امان باشند.

پیشگیری

در سایت سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به این سوال که چطور می‌توان از بروز حمله قلبی یا سکته قلبی جلوگیری کرد، ابتدا تاکید شده که وقوع ۸۰ درصد از حملات قلبی قابل پیشگیری هستند.

در ادامه این مطلب آمده است که داشتن یک رژیم غذایی سالم، داشتن تحرک و فعالیت بدنی منظم و نیز خودداری از استعمال تمام انواع محصولات دخانی کلیدهای اصلی این موفقیت هستند.

به گزارش ایسنا، سه راهکار ساده نه‌تنها به میزان قابل توجهی درصد بروز سکته قلبی را کاهش می‌دهند، بلکه در بیشتر موارد در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم، اختلالات مزمن در مجاری تنفسی و نیز انواع خاصی از سرطان‌ها موثر هستند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید: یک رژیم غذایی متعادل برای داشتن قلب و دستگاه گردش خون سالم ضروری است و اغلب شامل مقادیر زیادی از میوه‌ها و سبزیجات، غلات سبوس‌دار، گوشت لخم،‌ ماهی و مرغ می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که در این رژیم غذایی میزان مصرف قند و نمک باید محدود شود.

تحرک بدنی منظم داشته باشید: حداقل ۳۰‌دقیقه در روز فعالیت بدنی منظم داشته باشید تا سلامت قلب و عروق شما حفظ شود. به علاوه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته می‌تواند وزن بدن شما را در حد سلامتی نگه دارد.

سیگار نکشید: دخانیات از هر نوعی که باشد برای سلامت بدن به طور کلی بسیار مضر است. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم خطرناک است.

براساس تحقیقات علمی معتبر خطر بروز سکته قلبی به محض ترک سیگار کاهش می‌یابد و پس از گذشت یک سال این خطر نصف می‌شود.

اقدامات اولیه

بیمارستان‌هایی را که مراقبت‌های اورژانسی قلبی دارند همیشه به خاطر داشته باشید و اگر درد قلبی بیش از ۲ دقیقه طول کشید، حتما به اورژانس زنگ بزنید.

مسلما با ترافیک کلانشهر‌هایی نظیر تهران، احتمال بموقع رسیدن آمبولانس ضعیف است، اگر می‌توانید سریع‌تر بیمار را به بیمارستان یا مرکز درمانی برسانید، خودتان اقدام کنید.

کمک کنید تا بیمار در حالتی قرار گیرد که کمترین درد را داشته باشد. برای این کار لازم است که بیمار را بنشانید و پا را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. لباس‌های اطراف گردن را باز کنید و در حالت شل نگه دارید.

*****************************************

انجام اکوکاردیو گرافی قلب جنین

انجام اکوکاردیو گرافی قلب جنین برای نخستین بار در شرق کشور در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مقدس صورت گرفت.

به گزارش گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران �ایسکانیوز�: و به نقل از وزارت بهداشت؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دراین طرح مادران باردار با سابقه نازایی و سقط های جنین مکرر در ۱۶ ، ۱۷، ۱۸و ۲۴ ماهگی بارداری مورد اکوکاردیوگرافی جنینی قرار می گیرند که در صورت مشاهده ناهنجاریهای قلبی و عروقی در جنین اقدامات درمانی آغاز می شود .

دکتر بهزاد علیزاده با اشاره به اینکه اقدام به موقع و هماهنگی گروه جراحی مهمترین بخش برای نجات جان نوزاد به شمار می رود افزود: نوزاد دارای ناهنجاری مادرزادی قلب و عروق ساعاتی پس از تولد با تشخیص گروه درمانی مورد عملهای تهاجمی و غیر تهاجمی قرار می گیرد.

وی گفت: این بیمارستان با دارا بودن گروه درمانی منسجم، راه اندازی و تجهیز بخش مراقبت های ویژه بیماران مادرزادی قلب کودکان و امکانات و تجهیزات مجهز تنها مرکز تخصصی ارجاع بیماران مادرزادی قلب و عروق در شرق کشور به شمار می رود .

فوق تخصص قلب و عروق کودکان با اشاره به اینکه شیوع بیماریهای مادرزادی قلب و عروق حدود یک درصد از تولدهای زنده را در برمی گیرد افزود: درمان این گونه بیمارها نیازمند بررسی های تشخیصی به موقع در زمان بدو تولد و کاربرد روشهای درمانی نوین است که این بیمارستان قابلیت درمان این گونه بیماران را داراست .

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس افزود: در حال حاضر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مقدس علاوه بر انجام عملهای تهاجمی در بیماران مادرزادی قلب و عروق و روشهای غیر تهاجمی از جمله بالون آنژیوپلاستی، رالوپلاستی کودکان ،آنژیوگرافی و کاتتریسم به منظور کاهش عوارض پس از عمل، جلوگیری از طولانی شدن زمان عمل و بستری شدن بیمار در بیمارستان با موفقیت انجام می شود .

دکتر علیزاده افزود: با گسترش روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی مادرزادی، بیماران پس از انجام اعمال درمانی در بدو تولد و یا سالهای کودکی میزان امید به زندگی در این افراد افزایش می یابد به طوری که همانند یک فرد عادی می توانند به سنین بزرگسالی ، ازدواج ، حضور در اجتماع ، ازدواج و بارداری زیر نظر پزشکان متخصص برسند.
 

***************************************** 

 

هفت نشانه‌ای که زنان نادیده می‌گیرند

علایم حمله قلبی بین زنان و مردان مشترک نیست. دکتر ماریان لگاتو از دانشگاه کلمبیای نیویورک معتقد است: درد در قفسه سینه پیش از سکته‌ قلبی بیشتر در مردان دیده شده است.

بررسی محققان نشان داده 43 درصد از زنانی که سکته قلبی می‌کنند دردی در قفسه سینه نداشته‌اند. همچنین زنان به دلیل آنکه کمتر از مردان به پزشک مراجعه می‌کنند به مرگ نزدیک‌تر هستند. این در حالی است که شانس زنده ماندن یک ساعت اول پس از سکته قلبی 50 درصد و در 3 ساعت اول 23 درصد است. دکتر لگاتو می‌گوید: اگر هر کدام از علایم زیر را دارید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. خستگی 71 درصد از زنان چند هفته پیش از سکته قلبی به شدت احساس خستگی می‌کنند. درد به جای درد شدید در قفسه سینه درد کمی در شانه، گردن، پشت و فک احساس می‌کنند. عرق ریختن ممکن است بدون دلیل خاصی خیس عرق شوند و صورت‌شان رنگ پریده و زرد شود. سرگیجه و استفراغ زنان معمولا حین حمله قلبی استفراغ می‌کنند و از حال می‌روند. تنگی نفس تقریبا 58 درصد زنان پیش از حمله قلبی تپش قلبی و تنگی نفس دارند و نمی‌توانند به یک گفت‌وگوی ساده ادامه بدهند. بی‌خوابی زنان پیش از حمله قلبی کم‌خواب می‌شوند. دلشوره و اضطراب زنان پیش از حمله قلبی دلشوره دارند و مرگ را حس می‌کنند. باید به غریزه‌شان اعتماد و سریع به پزشک مراجعه کنند.

*****************************************

خرخر کردن در درازمدت باعث افزایش فشار خون و سکته می شود

 ۴۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال دچار خرخر می شوند که این عارضه باعث بروز عوارض دیگری نیز می شود.

دکتر بابک ساعدی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، گفت: اشکالاتی در تنفس از جمله خرخر کردن زمانی طبیعی فرض می شد اما اکنون با توجه به نتایج حاصل از تحقیقات باید گفت مطمئنا اشکالاتی در وضعیت بینی و اعضای مرتبط آن وجود دارد که این عارضه به صورت خرخر بروز می کند.

وی افزود: برخلاف تصور عام که انحراف بینی را تنها علت ایجاد خرخر می دانند، بزرگی لوزه ها، وزن بالا و نسوج لوزه و کام نیز موجب این اختلال می شوند.

وی تصریح کرد: به طور کلی دو درصد زنان و ۴ درصد مردان خرخر می کنند که ۷۰ درصد آنها غیر از خرخر، مشکل قطع تنفس نیز دارند.

دکتر ساعدی ادامه داد: خصوصا افراد چاق در حین خواب به علت قوام عضلات دچار روی هم خوابیدن یا کلپس عضلات می شوند و در نتیجه تنفس صدا دار (خرخر) یا قطع تنفس (آپنه) و یا وقفه تنفس در آنها ایجاد می شود ضمن اینکه توصیه می شود، افراد با این شرایط حتما به متخصص مراجعه کنند چرا که خرخر کردن در درازمدت باعث افزایش فشار خون، ناراحتی های قلبی، سکته و عدم تمرکز در طول روز می شود.

وی در پایان استفاده از وسایل کمک تنفسی (CPAP) جراحی، انجام منظم ورزش، جلوگیری از مصرف و کاهش وزن را از جمله راه های درمانی این عارضه برشمرد.

***************************************** 

5 قدم تا قلب سالم

پزشکان معتقدند با تغییر سبک زندگی می‌توان از بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی جلوگیری کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر 58 میلیون آمریکایی مبتلا به بیماری‌های قلبی بقیه مردم نیز نیازمند آموزش‌های پیشگیری از این بیماری هستند.دکتر هولی‌آنارسون، مدیر مرکز و امداد قلب در انستیتو پرلمند در بیمارستان نیویورک معتقد است 5 راهی که منجر به سلامت قلب می‌شوند عبارتند از:1- میزان فشارخون‌تان را بدانید: از دکترتان بخواهید میزان فشارخون، کلسترول و تری‌گلیسیرید مجاز شما را اعلام کند.2- ورزش کنید: حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی در اکثر روزهای هفته ریسک مرگ نابهنگام را 50 درصد کاهش می‌دهد. فعالیت بدنی علاوه بر کاهش فشارخون، کلسترول، تری‌‌گلیسیرید و استرس، باعث تقویت حافظه و روحیه و خواب راحت می‌شود.3- بخندید: 15 دقیقه خندیدن با 30 دقیقه تمرین ایروبیک که باعث سلامت قلب می‌شود برابر است. تحقیقات نشان داده خندیدن باعث تحریک مغز و ترشح هورمونی می‌شود که درد و نگرانی را کاهش و کارکرد رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد. 4- به اندازه دور کمرتان توجه کنید: توجه به اندازه دور کمرتان خیلی موثر است. چون رابطه مستقیمی با افزایش فشارخون، کلسترول و ابتلا به دیابت دارد.5- خواب کافی داشته باشید: کمبود خواب باعث افزایش فشارخون و استرس، پرخوری و کاهش متابولیسم بدن می‌شود.