جالب ترین وبلاگ پارسی

علمی -موفقیت-مثبت اندیشی-اطلاعات عمومی

آب معدنی مفید یا مضر!!!
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٠/۱٦   کلمات کلیدی:


امروزه مصرف آبهای داخل بطری رواج بسیاری پیدا كرده است. برخی از مردم معتقدند آبهایی كه دارای مواد معدنی غنی میباشند برای انسان مفید هستند. اساسا سه نوع آب بطری وجود دارد:

۱) آب معدنی طبیعی:

این نوع آب باید از یك منبع زیرزمینی و محفوظ از هرگونه آلودگی بوده و توسط مقامات مسئول ثبت شده باشد. استانداردهای مختلف میكروبشناسی را دارا باشد و به طور مداوم تست شود، هیچگونه عمل دیگری به جز تصفیه با دی اكسید كربن یا تصفیه عادی روی آن انجام نشود و در همان منبع آب مربوطه داخل بطری ریخته شود. به علاوه این آب باید دارای تركیبات خاص شیمیایی باشد. آبهای معدنی طبیعی در مقایسه با انواع دیگر آبهای بطری دارای بهترین كیفیت هستند.

۲) آب چشمه:

از یك منبع زیرزمینی مشخص می آید. این آب نیز باید در همان محل، داخل بطری ریخته شده و با استانداردهای شیمیایی و میكروبشناسی سازگار باشد تنها عملی كه میتواند روی این آب انجام شود تصفیه با دی اكسید كربن یا تصفیه عادی است، لزومی ندارد آب چشمه تركیبات شیمیایی خاص داشته باشد و یا قبل از اینكه وارد بازار شود توسط مقامات مسئول شناسایی و ثبت شود.

۳) آب آشامیدنی:

به هر آبی كه داخل بطری ریخته شده باشد گفته میشود. ممكن است از هر منبع آبی باشد و چه بسا این منبع، زیرزمینی هم نباشد، حتی میتواند از آبهای معمول لوله كشی بوده و یا از منبع اصلی توسط تانكر به كارخانه پركننده بطری فرستاده شود. ممكن است روی این آب اعمالی از قبیل تغییر تركیبات شیمیایی یا كاهش تعداد میكروبها را انجام دهند؛ حتی برخی از كارخانه ها به منظور اینكه طعم این آب شبیه آبچشمه معدنی شود نمك معدنی به آن اضافه میكنند.

* مصرف دائمی آب معدنی مضر است

با وجود املاح معدنی در آبهای معدنی كارشناسان مصرف دائمی این نوع آب را مناسب نمیدانند.

در برخی موارد به ویژه برای افرادی كه در نواحی كلیه، مثانه و مجاری گوناگون بدن مستعد سنگسازی هستند مصرف دائمی آب معدنی توصیه نمیشود زیرا سنگسازی بدن به دلیل غلظت املاح، تسریع میشود.

همچنین باید توجه داشت كه در آب لوله كشی هم برخی املاح وجود دارد كه میزان آن كمتر است برای مثال در هر لیتر آب لوله كشی حدود دو میلی لیتر فلوراید وجود دارد و چنانچه بخواهید فلوراید بیشتری مصرف كنید میتوانید آن را از طریق مصرف نمك، برخی از محصولات لبنی و مواد دیگر تامین كنید.

اما مشكل اینجاست كه برخی افراد تصور میكنند مصرف دائمی آب معدنی بهتر است در صورتی كه میزان دقیق املاح موجود در اینگونه آبها مشخص نیست و ممكن است سودجویی هایی رخ دهد.

كارشناسان مصرف آب معدنی را در برخی شرایط به ویژه در هنگامی كه از كیفیت آب مطمئن نیستید و در سفر توصیه میكنند.

* مصرف آب معدنی و پوسیدگی دندان كودكان

دانشمندان هشدار دادند كه مصرف آب معدنی باعث پوسیدگی دندان كودكان میشود. كم بودن عنصر فلوراید در آبهایی كه در بطریهای بستهبندی شده عرضه میشود در مقایسه با آب لوله كشی زمینه ساز پوسیدگی دندان در كودكان است.

طی تحقیقاتی، میزان دریافت فلوراید در كودكانی كه آبهای بسته بندی شده میخوردند ۲۶ تا ۴۸ درصد كمتر از میزان این عنصر در مصرفكنندگان آبهای لوله كشی است. فلوراید از پوسیدگی دندانها پییشگیری میكند. مصرف آبهای حاوی فلوراید یا آب لولهكشی و آموزش مسواك زدن صحیح به كودكان در حفظ سلامت دندانهای كودكان تاثیر چشمگیری دارد