جالب ترین وبلاگ پارسی

علمی -موفقیت-مثبت اندیشی-اطلاعات عمومی

برترین دانشگاههای دنیا در سال 2008
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۱۸   کلمات کلیدی:

منبع: زمانه.
رتبه بندی دانشگاههای دنیا بر اساس وبومتری در سال جدید اعلام شد که این نتایج بازگو کننده برتری دانشگاههای آمریکا، کانادا و انگلیس نسبت به سایر دانشگاههای دنیاست. برترین دانشگاه ایران نیز دانشگاه تهران است که در رده دوم خاورمیانه و ۱۰۴۵ دنیا قرار گرفته است. بر اساس آمار منتشر شده ۲۴ دانشگاه اول دنیا در زمینه وبومتریک متعلق به ایالات متحده آمریکا هستند و بیست و پنجمین دانشگاه تورنتو کاناداست. دانشگاه تورنتو کانادا در رده بندی سال گذشته در مقام بیست و سوم قرار داشت.
رتبه بیست و ششمین نیز به دانشگاهی دیگر از آمریکا اختصاص پیدا کرده و دانشگاه کمبریج انگلستان در این رده بندی سقوط کرده و به جایگاه بیست و هفتم سقوط کرده است. این دانشگاه در رده بندی اواخر سال ۲۰۰۷ در رده نوزدهم جای گرفته بود.
رتبه های ۲۸ تا ۳۶ این رده بندی نیز به دانشگاههای آمریکا اختصاص یافته است. بر اساس رده بندی جدید وبومتریک از میان ۳۶ دانشگاه اول دنیا ۳۴ دانشگاه متعلق به کشور آمریکاست و تنها دو دانشگاه از کشورهای انگلیس و کانادا به چشم می خورد.
دانشگاه آکسفورد در این رده بندی در مقام ۳۷ و دانشگاهی از کشور سوئیس در رده ۳۸ قرار دارد. دانشگاهی از آمریکا در رده ۳۹ و دانشگاهی از کانادا در جایگاه ۴۰ دانشگاه های دنیا قرار گرفته است.
برترین دانشگاه آسیایی نیز دانشگاهی از کشور ژاپن است که در رده ۶۱ قرار گرفته است. دانشگاه توکیو از ژاپن صعودی چشمگیر در این رده بندی داشته است. دانشگاهی از اندونزی نیز که در رده بندی سال گذشته در مقام اول آسیا و ۱۳۹ دنیا قرار داشت در آسیا با یک رده نزول به مقام دومی رده بندی دانشگاهها بر اساس وبومتری دست یافته است. این دانشگاه در رده بندی جهانی نیز جایگاه ۷۳ را کسب کرده است. دانشگاهی از تایوان در رده سوم قرار گرفته است. دانشگاههای کشورهای سنگاپور، ژاپن و هنگ کنگ در رده های چهارم تا ششم قرار گرفته اند.
در بخش خاورمیانه نیز دانشگاه کینگ فهد عربستان در رتبه اول قرار گرفته است و دانشگاه تهران در جایگاه دوم است. دانشگاه آمریکایی بیروت نیز که در سال گذشته در رتبه اول خاورمیانه قرار داشت در رده سوم قرار گرفته است. دانشگاه صنعتی شریف نیز با صعود نسبت به سال گذشته در رده پنجم این رده بندی قرار گرفته است.
نکته قابل توجه حضور بیش از ۵۰ دانشگاه ایرانی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر خاورمیانه است. دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در رده هفتم قرار دارد. دانشگاه های شیراز در رده نهم و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در رده دهم قرار گرفته اند.
دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایران در رده بندی جهانی در جایگاه ۱۰۴۵ قرار گرفته است. رده پیشین دانشگاه تهران در میان دانشگاههای دنیا ۱۴۶۳ بوده است. نکته قابل توجه این است که هیچ دانشگاهی از ایران در ۱۰۰ دانشگاه اول آسیا جایی ندارد.
رشد دانشگاه کینگ فهد عربستان نیز بسیار قابل توجه است به گونه ای که این دانشگاه علاوه بر صعود خیره کننده در خاورمیانه و آسیا در دنیا نیز به رتبه ۶۳۷ دست یافته است. یکی از اهداف اصلی رده بندی وب سنجی دانشگاههای دنیا ترویج نشریات اینترنتی، حمایت از دسترسی آزاد به اینترنت، دسترسی به نشریات علمی الکترونیک و سایر دروس دانشگاهی است.